Bude ešte niekedy žaba zelená?

Autor: Samuel Novanský | 26.4.2014 o 16:45 | (upravené 26.4.2014 o 17:11) Karma článku: 10,17 | Prečítané:  809x

Trenčianske Teplice, kúpalisko Zelená žaba. Dobre si pamätám na svoje krásne detstvo, keď som s rodičmi navštevoval túto atrakciu takmer každý letný deň. Areál bol postavený v roku 1937, je jedným zo skvostov medzivojnovej architektúry. Stavba, ktorú navrhol známy český architekt Bohuslav Fuchs, svojou umeleckou hodnotou presahuje hranice Slovenska i obdobia, v ktorom vznikla. Kúpalisko je postavené priamo v lese nad mestom tak, aby tam čo najdlhšie svietilo slnko. Samotný bazén je vytesaný do skaly. Atmosféra tohto kúpaliska je jedinečná, najmä pokoj, ktorý si človek môže užiť vďaka nádhernej prírode, ktorá kúpalisko obkolesuje.

 

Kúpalisko bolo pýchou Trenčianskych Teplíc až do roku 2000, kedy praskol hlavný bazén, a z technických a ekonomických príčin zostalo zatvorené. Potom vystriedalo zavreté kúpalisko viacero majiteľov,  z ktorých sa však ani jednému nepodarilo dosiahnuť situáciu, aby mohli areál zrekonštruovať. Skutočná nádej prišla až v roku 2010, kedy odkúpil stavbu český podnikateľ Ivo Valenta.

 

Postupne sa dohodol s mestom, schválili sa všetky stavebné povolenia, až sa v roku 2013 začalo s rekonštrukciou.  Všetci sme sa už začali tešiť, že sa sen stane skutočnosťou, a sláva kúpaliska a celých Trenčianskych Teplíc zasa ožije. Táto radosť však bola predčasná. Začiatkom roku 2014 pamiatkový úrad v Trenčíne zastavil rekonštrukciu, pretože kúpalisko patrí medzi chránené pamiatky, a forma prestavby, ktorú investor plánuje by podľa úradu mohla ohroziť zachovanie pôvodnej stavby. „Najväčší problém, ktorý máme, je energetika. Jednoducho tie prvky, ktoré chce zachovať krajský pamiatkový úrad, nám znemožnia efektívnu energetickú prevádzku," hovorí Ján Svoboda, zástupca investora. „Ustúpili sme aj od takých vecí, od ktorých sme ustúpiť nechceli," argumentuje Soňa Lackovičová, odborná poradkyňa pamiatkového úradu v Trenčíne.

 

Názory obyvateľov Trenčianskych Teplíc, ale aj ľudí z ostatných kútov Slovenska sú jasné. „Bolo veľkou chybou, že kúpalisko nechali takto schátrať. Nedávno som si tam urobil prechádzku, a nebolo mi dobre, keď som videl, v akom je stave. Je to hrôza," spomína 79- ročný rodák z Trenčianskych Teplíc. „Kúpalisko slúžilo pre široké okolie, chodili sme sem z Trenčína s našimi deťmi, keď boli malé. Je krásne tým, že je uprostred prírody, nad Trenčianskymi Teplicami, kde stále svietilo slnko," povedala bývalá návštevníčka kúpaliska z Trenčína.

 

Táto vojna medzi pamiatkarmi a investorom má, resp. bude mať najväčšie následky práve na Trenčianske Teplice, a ich obyvateľov. Predpokladaná návštevnosť by komplexne zveľadila cestovný ruch v našom meste. Prosperovali by nielen kúpele, ale aj majitelia reštaurácií, penziónov a prevádzkovatelia ďalších iných služieb. V titulku správy na jednom webovom portáli sa píše: „ Zelenú žabu nariadili ochrániť, za necitlivú stavbu koluje petícia." Je to pravda, bojujeme za záchranu nášho kúpalisko, bojujeme za záchranu, a návrat slávy do Trenčianskych Teplíc. A sme na to hrdí. Milé Slovensko, nemysli si prosím, že sme nejakí barbari, ktorí chcú za každú cenu zničiť kultúrnu pamiatku. Naopak, chceme vidieť radosť a pokoj, ktorí nám kúpalisko ponúkne. Preto Vás, drahý pamiatkový úrad a vážený investor, prosím: Nájdite kompromis a prestaňte sa škriepiť, lebo Vaša bitka dopadá len a len na nás, prostých obyvateľov Slovenského štátu. Ďakujem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?